Zaman çok tez geçiyor. 2017 yılına girdiğimiz şu günlerde 10 sene geriye gidip 2007 yılında televizyon ekranlarında hangi diziler varmış hatırlamaya ne dersiniz?

1. Asi

Tuba Büyüküstün (Asi), Murat Şimşek (Demir), Selma Ergeç (Defne), Çetin Tekindor (İhsan) karakterlerine yaşam verdi. 2 sezon devamlı dizi yayınlandığı dönemin en çok konuşulan dizileri arasına girdi.

2. Bez Bebek

Çocuk izleyicilerin tamamını etkisi altına alan Kumaş Bebek dizisi 10 yıl önce bir ekran klasiği haline geldi. Dizide Evrim Akın, Tan Sağtürk ve Oya Aydoğan gibi ünlü isimler yer aldı. 3 sezon devam eden dizi 101. bölümü ile final yaptı.

3. Dudaktan Kalbe

Ay Yapım imzalı dizide Burak Hakkı, Aslı Tandoğan, Yiğit Özşener ve Fadik Sevin Atasoy rol aldı. Dönem dizileri arasında en çok izlenen diziler arasına girdi. 2 sezon devamlı dizi 75. bölümü ile ekrana veda etti.

4. Elveda Rumeli

Erdal Özyapcılar, Şebnem Sönmez, Gülçin Santırcıoğlu ve Tolgahan Sayışman’ın rol aldığı dizi 3 sezon baştan başa Pazartesi akşamları ekrana geldi. 83. bölümü ile final yaptı.

5. Kavak Yelleri

Gençlik dizilerinde bir milat olan Kavak Yelleri dizisi de en fazla izlenen yapımlardan birisiydi. Pelin Karahan, Aslı Enver, İbrahim Kendirci ve Dağhan Külegeç’in rol aldığı dizi bütün 5 sezon devam etti. 170. bölümü ile final yaptı.

6. Eşref Saati

Yapımcılığını Raci Şaşmaz’ın üstlendiği Kara Eşref ve Sarı Eşrefi’in hikayesinin anlatıldığı dizi 2 sezon devam etti. Yavuz Bingöl, Yetkin Dikiciler ve Yağmur Kaşifoğlu gibi isimlerin rol aldığı dizi 39. bölümü ile ekranlara veda etti.

7. Menekşe ile Halil

Yalnızca 1 sezon devam eden dizide Halil karakterinde Kıvanç Tatlıtuğ’u, Menekşe karakterinde ise Sedef Avcı’yı izledik. 39 birim süren dizi ekranlarda kısa vakit yer almasına rağmen izleyicisini mutlu etti.

8. Genco

Alpay Kemal Atalan, Selen Seyven ve Hazal Kaya gibi genç isimlerin rol aldığı yaz dizisi olarak başladığı ekran macerasını 51 birim ile tamamladı.

9. Sevgili Dünürüm

Yapımcılığını Golda Üretim’ın yaptığı Engin Altan Düzyatan, Sumru Yavrucuk, Haluk Bilginer ve Rojda Demirer’in baş rolünde yer aldığı dizi kısa süreli ekranda gülümsemeye neden oldu.

10. Annem

Vahide Perçin, Duygu Yetiş, Talat Bulut, İlhan Şeşen ve Seda Akman’ın rol aldığı dizi dram türünde herkesin beğenisini kazandı. Dizi 64. bölümü ile final yaptı.

11. Arkadaki Sıradakiler

2007 yılında başlayan dizilerin en uzun soluklu olanlarından birisi Arkadaki Sıradakiler tam 6 sezon ekrana geldi. Bülent Muhakkak Yarar, Bülent Çetinaslan, Sinem Öztürk ve Barıştırma Atay’nın rol aldığı dizi 193. bölümünde final yaptı.

12. Yemin

2007 yılında dram ağırlıklı senaryoların alaka gördüğü yıl olduğu için Yemin dizisi de izleyici için ayrı bir alternatif oldu. Serhan Yavaş, Tuba Ünsal, Zeyno Üstünışık ve Barıştırma Yalçın’dan oluşan kadrosu ile 2 sezon izlediğimiz dizi 54. bölümü ile ekran macerasını tamamladı.

13. Tatlı Bela Fadime

Berk Oktay, Akarsu Erdoğan ve Füsun Demirel’in baş rolünde yer aldığı dizi 1 sezon yayınlanmasına karşın Romantik Komedi türündeki senaryosu ile izleyiciyi ekrana hapsetti.

14. Parmaklıklar Ardında

Almanya’da yayınlanan  Hinter Gittern – Der Frauenknast  dizisinin yerli versiyonu olan Parmaklıklar Ardında dizisinde Selda Alkor, Serra Yılmaz, Devin Serbest Çınar ve Zeynep Eronat gibi ressam isimler rol aldı. 3 sezon ekrana geldikten daha sonra 106. bölümü ile final yaptı.

15. Mecbur Koca

Bir yaz dizisi olarak başlayan dizide Burak Özçivit ve Istek Yılmaz baş rolü paylaştı. Devamlılık gereği çok fazla öyküsünü ilerletemedikleri için 26. bölümü ile ekrana veda etti.

16. Vazgeç Gönlüm

Vazgeç Gönlüm 2 sezon her tarafında ekrana geldi. Murat Han, Bulut Aras ve İrem Altuğ’un rol aldığı dizi yayınlandığı dönem adından laf ettirdi.

17. Tümü 1

Hepsi grubunun üyelerinin gerçek hayatları ile paralel olan yaşamlarından esinlenerek yayınlanan dizinin yapımcılığını Işlem Film üstlendi. Show  Tv’de yaz dizisi olarak başlamasına karşın aldığı reytingler nedeniyle Eylül sezonunda ATV’ye transfer oldu. 1 takvim ekran macerasından sonra 2009 Haziran ayında ekranlara veda etti.

Natürel fakat hepsi bu kadarla sınırlı yok yine 10 sene öncede birçok dizi ekrana erken veda etti.

İki Tanıdık Olmayan, Karayılan, Düş ile Gerçek, Fedai, Ayrılık, Fesupanallah, Fikrimin İnce Gülü, Gemilerde Talim Var, Yersiz Yurtsuz, Kuzey Esinti, Gönül Salıncağı, Hayat Apartmanı, Nazlı Yarim, Oğlum İçin, Sessiz Gemiler, Esir, Zeliha’nın Gözleri, Pusat ve Sessiz Fırtına dizileri de yine aynı sene ekrana gelen diziler arasında yer aldı.

Yaşam’ı Facebook’tan takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın