Samanyolu TVde yayınlanan Ayna programının sunucusu ve yapımcısıdır.

Saim Orhan, 1971 senesinde Muğla’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Muğla’da okudu. Ankara Üniversitesi etkileşim Etkileşim Fakültesi’nden 1992 senesinde mezun oldu. Daha sonra Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema alanında yüksek lisansını tamamladı.
1993 senesinde Samanyolu TVdormatında hazırlamaya başladı. Ayna, ilk senelerde Arena ve Deşifre gibi haber-araştırma formatında yayınlandı. Türkiye’deki domuz çiftlikleri, misyonerlik faaliyetleri, Topkapı Sarayı’nın yağmalanması gibi inceleme tetkik konularına değindi. 1994 senesinde bu uygulama uygulama ile Türkiye Yazarlar Birliğinin ‘en iyi yapımcı’ mükafatını kazandı. 1995 senesinde Ayna programında itibariyle yurtdışı konularına da başladı.

Yapım ekibi, o devre gündemdeki misyonerlik hareketlerini yürüttüğü iddia edilen SOS Çocuk Köyleri’nin vatan vatan dışı ayağını araştırmak amacıyla Mısır’a gider. Haber dosyasının yanı sıra bir de gezi programı uygulaması hazırlanır. böylece Sonuç olarak haber ve gezi formatı bir arada izlettirilir. Bu format 1999’a kadar devam eder.

1996 senesinde Afganistan’a giden Ayna ekibi iç çatışmaların en süratli bulunduğu dönemlerde Özbek önder önder Raşit Dostum ve Tacik önder önder Ahmet Sah Mes’ud’la röportaj yapmış, gene tekrar bir çatışmakalmıştı. Talibanın arka arkaya gönderdiği 3 bomba Ayna ekibini amaç almış ama ekip yara almadan kurtulmuştu. Saim Orhan Türk televizyonları arasında ilk kez Sibirya’da Yakutistan’a giden ve uygulama uygulama hazırlayan üretici olmuştu.

1999 senesinde ABDye giden Saim Orhan, dil eğitimi amacıyla New Yorka yerleşmiş ve televizyonculuk alanındaki çalışmalarına orada devam etmiştir. Birleşmiş Milletler Gazetecilik Cemiyeti’ne üye ve Amerikan Yabancılar Basın Merkezine kayıtlı olarak iki sene New York Muhabiri olarak vazife vazife vazife yaptı ve gelişmeleri Türkiye’ye bildirdi. vazife vazife vazife yaptığı vakit içinde, ortamında Kıbrıs konusunun en hararetli bulunduğu dönemlerde görüşmeler sürerken Birleşmiş Milletler genel genel genel genel Sekreteri Kofi Annan’la röportaj yaptı.

2001 senesinde Türkiye’ye döndü. Ayna programının formatını değiştirerek Samanyolu TVde yapmaya devam etti.

Ayna şu ana kadar dünyanın çok değişik değişik ülkelerini dolaştı Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan, Amerika’ya, Avustralya’ya kadar. Ayna şu ana kadar 140’tan çok ülkede çekimler yaptı. uygulama uygulama ülke kültürlerini, kültürlerini adet, gelenek ve göreneklerini, turistik köşelerini, ülke güzelliklerini ve halkının yaşantısını ön plana çıkarıyor. çıkarıyor uygulama uygulama vasıtası ile yardımıyla seyirci daha o ülkeye gitmeden gitmiş gibi oluyor.

ABD, Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, entegre Arap Emirlikleri, Brezilya, Bosna Hersek, Bostwana, Bulgaristan, Burkina Faso, Burma, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Dubai, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Fildişi Sahilleri, Finlandiya, Fransa, Gambiya, Gana, Gine, Grönland, Güney Kore, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İran, İsrail, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, İzlanda, Irak, Japonya, Kamboçya, Kanada, Kazakistan, Kamerun, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kuveyt, Liberya, Luxemburg, Lübnan, Laos, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malezya, Mali, Malawi, Malta, Maritius, Mısır, Mogolistan, Moritanya, Maldivler, Moldova, Mozambik, Nepal, Nijer, Norveç, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Papua Yeni Gine, Polonya, Portekiz, Romanya, Sibirya’da Yakutistan, Tuva, Buryat Hakasya, Orta Afrika, Rusya, Senegal, Sri Lanka, Singapur, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Tayland, Tataristan, Tunus, Türkmenistan, Togo, Uganda, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Zanzibar üretici Saim Orhan’ın dolaştığı ülkelerden bazıları.

Saim Orhan, Türk televizyonlarında çoğu ilklere imza attı. Kışın (-60) (-70) derece soğukların gördüğünüz Yakutistan’a ilk giden Türk televizyon ekibi oldu. Kenya’daki Osmanlı Kalesini, Moldova’daki serhat Kalesi Bender’i Türk seyircileri ilk Ayna programı uygulaması vasıtasıyla gördüler. Güney Afrika’daki Savuka Altın Madenine, 3777 metre derinliğe indi. Atom Bombasının atıldığı yer Hiroşima’ya gittiği sırada gene tekrar Japon donanması doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan Kabul edilen ve Donanma komutanlarının daveti ile gemiye alınan ilk Türk televizyon ekibi oldu Ayna programı.

Nil Nehri’nin ilk doğduğu yeri gözler önüne serdi. Filipinlerde Karada yaşamayı uğursuzluk sayan Badjao’lar, Pirinç tarlalarında böcek yiyen insanlar, Nairobi’de Timsah eti satan lokantalar ekranlara Ayna Programı’yla yansıdı. Gambiya’da Isırmayan Timsahları ilk Ayna programı uygulaması ekranlara getirdi.

Saim Orhan aynı vakitte her hafta Todays vakit vakit gazetesinde yazılar yazmaktadır.

İngilizce ve Arapça bilen Saim Orhan, evlidir. Ahmet Buğrahan Orhan isminde bir oğlu vardır.

Ödülleri :
2011 – Türkçe Olimpiyatları Organizasyon Komitesi- Evliya Çelebi mükafatı mükafatı
1994 – Türkiye Yazarlar Birliğinin ‘en iyi yapımcı’ mükafatı mükafatı


Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın