Kemal Sunal ve İlyas Salman ile birlikte Birlikte oynadığı gülünç filmleri ile izleyicilerin gönlünde taht kuran Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Ünlü sinema oyuncusu Ali Şen’in oğlu olan Şener Şen, tiyatro kökenli bir oyuncu olup, küçük yan rollerle sinema sektörüne girmiş, istek istek Film ile birlikte Birlikte çektiği gülünç filmleri ile ünlü olmuş ve de kariyerinin son senelerinde oynadığı Muhsin Bey, Eşkiya ve Kabadayı gibi dram filmlerindeki başarısıyla Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi oyunculardan birisi olduğunu kanıtlamıştır.
Şener Şen, 26 Aralık 1941 tarihinde, Adana’da dünyaya geldi. gülünç ve dram tarzındaki pek çok sinema filminde rol alan Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularından Ali Şen’in oğlu olarak dünyaya gelen Şener Şen, babası gibi oyuncu olma arzusuyla tiyatroya başladı.

İlk olarak 1958 senesinde, Yeşil Sahne’de oyunculuğa başlayan Şener Şen, 1964-1966 yılları arasında öğretmen olarak Doğu Anadolu’da vazife vazife vazife aldıktan sonra İstanbul Belediyesi kent kent Tiyatroları’nda yan rollerde yer alarak profesyonel oyunculuğa başladı.Şen, vakit vakit içersinde içerisinde daha büyük rollerde görülerek mesleğinde gelişme fırsatı yakaladı.

Tiyatronun yanı sıra dublaj sanatçısı olarak da çalışan Şen, 1967 senesinde çekilen Sözde Kızlar isimli sinema filmi ile beyazperdeye aşamasını attı. 1971 tarihli Altın Prens Devler üklesinde isimli yapımda babası Ali Şen ile birlikte Birlikte rol alan etkin oyuncu, 70’li senesinin ilk %50 sinde pek çok filmde yonra asıl çıkışını 1975 senesinde rol aldığı iki filmle yakaladı; Bizim Aile ve Hababam Sınıfı.

1975 tarihlinde vizyona giren, Rıfat Ilgaz’ın aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan ve de yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı Hababam katagorisi katagoride Kaldı, Şen’i şöhrete taşıyan yapım oldu. Kadrosunda Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit ve Kemal Sunal gibi pek çok ünlü ismi barındıran barındıran bu filmde Şen’in canlandırdığı sakar, beceriksiz ve saf gövde vücut eğitimi hocası Body Ekrem karakteri halk doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan çok sevilince devam filmleri olan 1976 tarihli Hababam katagorisi Uyanıyor, 1977 tarihli Hababam katagorisi Tatilde ve de serinin son filmi olan 1978 tarihli Hababam katagorisi Dokuz Doğurdu’nun kadrolarında da yer aldı.

Hababam katagorisi serilerinde birlikte Birlikte rol aldığı iki aktör, Kemal Sunal ve İlyas Salman, Şen’in uzun bir vakit süresince çekeceği pek çok gülünç filminde kendisi ile birlikte Birlikte rol oynadı. İlyas Salman ile birlikte Birlikte Banker Bilo, Çiçek Abbas, Dolap Beygiri gibi filmlerde rol alan Şen, Kemal Sunal ile birlikte Birlikte ise Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Davaro gir çift meydana getirdi. yarattı Bu dönemde oynadığı filmlerde genelde Özellikle Çoğunlukla üçkağıçı, güvenilmez, açıkgöz ama talihi daimi devamlı devamlı SIK SIK sıksık kötüye giden bir karakteri canlandıran Şen, Kemal Sunal ve İlyas Salman’ın canlandırdığı saf karakter tiplemelerine çok iyi bir antitez yaratarak unutulmayacak filmlere imza attı.

Şen’in kariyerinin olgunlaşma devresi olarak tariflenebilecek olan ve genelde Özellikle Çoğunlukla dram çoğunluklu filmlerde rol oynadığı devresinin zamanın Zamanın başlangıcı ise 1984 senesine rastladı. İlk olarak 1984 tarihli, Ertem Eğilmez yönetmenliğinde çekilen Namuslu’da fazlasıyla dürüst ve onurlu bulunduğu amacıyla sistem doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan kabul edilmeyen Ali Rıza karakterini canlandıran Şen, daha sonra ise 1985 tarihli Nesli Çölgeçen filmi Züğürt Ağa’da feodalizmin modernite içersinde içerisinde çözülmesini neticesinde sonunda Ağalık’tan vazgeçmek mecburiyetinde kalan kalan Kalan Kalan bir köy ağasının İstanbul’da başından geride bıraktığımız geçtiğimiz maceraları başarı ile canlandırdı.

1985 tarihli Çıplak Vatandaş ve 1986 tarihli Milyarder, Şen’in yeni sinema anlayışının ekranlardaki temsilcileri olurken, 1987 senesinde vizyona giren Muhsin Bey, Şener Şen’in sanat hayatındaki doruklardan birisini temsil etmekteydi. Yavuz Turgul’un senarist ve yönetmen olarak can verilen Muhsin Bey, prensiplerine sonuna kadar bağlı, eski kafalı ve modası işlemiş bir müzik üreticisi olan Muhsin Bey ve o kişinin şöhret uygulamak gerçekleştirmek amacıyla çabaladığı yanık sesli genç sanatçı Ali Nazik’in öyküsünü mevzu husus alıyordu. Değişikliğe uğrayan dünyada eski değerlere bağlı olarak yaşamaya çalışan Muhsin Bey karakteriyle Türk Sineması’nın başyapıtlarından birisine imza atan Şen, ilaveten bunun dışında Hem de bu film vasıtası ile yardımıyla gelecek senelerde pek çok kez birlikte Birlikte kamera karşısına geçeceği Uğur Yücel ile de ilk defa bir başrolde birlikte Birlikte çalışma fırsatı yakaladı.

Muhsin Bey’in sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra 1987 senesinde Selamsız Bandosu ve varlıklı Mutfağı filmlerinde başrol oynayan Şen, 1988 tarihli Arabesk ile bir kez daha unutulmaz bir oyunculuğa imza attı. Yönetmenliğini Ertem Eğilmez, yapımcılığını ise Türker İnanoğlu’nun üstlendiği ve senaryosunda Gani Müjde’nin vazife vazife vazife aldığı Arabesk, Türk sinemasında arabesk kültürünün izlerini çözümleyen ve de bu hale traji-komik bir bakış açısı getiren güçlü bir absürd gülünç ve hem de yer yer müzikal filmiydi. Müjde Ar ve rol dostu Şener Şen’in fevkalede oyunculukları vasıtası ile yardımıyla film 26. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film mükafatını kazandı.

Arabesk Ardından ardından rol aldığı film miktarını azaltan ve de filmlerin aralarındaki zamanı uzatan Şener Şen, bundan sonra tam manasıyla bir yıldız yıldız oyuncu portresi çiziyordu. 1990 senesinde Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni ile Muhsin Bey karakterine yakın bir portre çizen etkin oyuncu, 1992 senesinde Yavuz Turgul yönetmenliğindeki Gölge Oyunu’nda Şevket Altuğ ile birlikte Birlikte başrolde yer aldı. Bir ileri filmi Amerikalı ise Amerikan Pop Kültürü’nün ülkemizde oluşturduğu değişimlere keyifli bir bakış açısı getiren etkin bir absürd gülünç örneğiydi. Amerikan filmlerinden bire bir alınmış bölümlerle desteklenen (Evde Tek Başına, esas esas asli İçgüdü vs..) Amerikalı, Lale Mansur, Taner Barlas ve Eray Özbal gibi etkin oyuncuları bir araya getirdi.

Amerikalı’nın sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra üç sene süresince sinema filmi çekmeyen Şen, 1996 senesinde Eşkiya ile birlikte Birlikte sinemalara geri döndü. Yavuz Turgul doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan senaryosu yazılan ve de yönetilen Eşkiya, Baran isimli eski bir eşkiyanın 35 senelik hapis hayatının sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra geçmişiyle hesaplaşmasını ve de Cumali ismindeki genç bir serserinin hayatına dahil olmasını anlatırken bir yandan da uyuşturucu ve mafya ilişkilerine değiniyordu. Şen’i Uğur Yücel ile bir kez daha başrollerde bir araya getiren Eşkiya, uluslararası film festivallerinde ve de 19. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde pek çok mükafat mükafat kazandı.

Eşkiya’nın vizyona girmesinin sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra sekiz sene hiçbir sinema filmi çekmeyen Şen,bu vakit içinde ortamında yalnızca 2000 senesinde gösterime başlayan T.V. dizisi dizisi İkinci Bahar’da rol aldı. 2004 senesinde vizyona giren ve başrollerini Meltem Cumbul’la paylaştığı Gönül Yarası’nda bir kez daha Yavuz Turgul ile birlikte Birlikte çalışma fırsatı bulan Şen, 2007 senesinde ise senaryosunu Yavuz Turgul’un yazdığı ve yönetmenliğini Ömer Vargı’nın yaptığı Kabadayı’da rol aldı. Kenan İmirzalıoğlu, Aslı Tandoğan ve Rasim Öztekin gibi etkin sanatçıların rol aldığı Kabadayı gişede 10.000.000 dolarlık bir hasılata imza atarken, eleştirmenler doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan II. Eşkiya olarak nitelendirildi.

İki kez evlenen Şener Şen’in ilk evliliğinden bir kızı oldu. 1975 doğumlu olan kızı Bengü, babası ve dedesi gibi oyunculuğu seçmedi; hep kameralardan uzak durdu. Şener Şen ikinci evliliğini ‘Muhsin Bey’filminin çekimleri esnasında tanıştığı rol dostu Sermin Hürmeriç ile yaptı. 1989’da evlenen çift, Şener Şen’in bir diğer diğer hit filmi Eşkıya’dan sonra 11 senelik evliliklerini 2000 senesinde bitirdi.

Şener Şen’in yakın vakitte vizyona girmesi beklenilen filmleri arasında ise Av Mevsimi yer alıyor.

Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın