Moğol İmparatorluğunun kağanı, aynı vakitte Çindeki Yuan Hanedanlığının kurucusu ve ilk imparatorudur.

Kubilay Han, 23 Eylül 1215 tarihinde Moğolistan’da babası Toluy ve annesi Sorghaghtani Bekinin ikinci oğlu olarak doğmuştur. Mengü, Hülagû Han, Arık Böke adlarında kardeşleri vardı.
Türk-Moğol İmparatorluğu kurucusu Cengiz Han’ın 1227 senesinde ölümünden sonra vasiyeti gereği Kurultay, oğlu Ögedey’i İmparatorluğu’nun başına Kağan seçti. Ögedey’den sonra 1246’da Güyük, 1251’de Mengü ve 1259’da Kubilay Han işbaşına geçtiler. Kubilay Han, Moğol hanı Mengünün kardeşi; İrandaki Moğol İlhanlılar devletinin kurucusu Hülagünün ağabeyidir.

1251de Moğol hükümdarlığına seçilmiş olan abisi Mengü, Kubilay’ı Doğu ülkelerini (Çin) işgale gönderdi. Kubilay evvel büyük bir ordu ile Xian’ı aldı. Zorlu savaşlarla büyük Çin eyaletlerini hükümdarlığına kattı. 1258de Yunnan ve Sichuan bölgelerine sefere çıktı.

11 Ağustos 1259 tarihinde ölen Mengünün bulunduğu haberini Kubilay seferde iken aldı. fakat yalnız fakat Fakat Kubilay geri dönmeden Wuhandaki kuşatmasına devam etti. Bu arada kardeşi Arık Bökenin idaresi ele geçirmeye çalıştığını öğrenince Song Hanedanlığı ile barış imzalayıp ordusunu Moğolistana çevirdi. 1260 senesinde Kubilay ve kardeşi kendilerini Han ilan ettiler. İki kardeşin 3 sene süren mücadelesi Kubilayın avantajı ile sona erdi.

Çin-Moğol İmparatorluğu, başkent Pekin olmak üzere Kubilay Han doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan kurulmuştur. Kubilay Han, Çin’de büyük bir imparatorluk kurarak 1260 ile 1294 yılları arasında hükümdarlık yaptı. Kubilay evvel büyük bir ordu ile Siang Yang’ı aldı. Çetin savaşlarla büyük Çin eyaletlerini hükümdarlığına kattı. 1264’te Pekin’i merkez yaptı ve 1280 senesinde tüm Tüm Çin’i aldı. Kubilay’ın devletinin hudutları, Çin dışında Kıpçak, Çağatay, Almalık, İran ve Kuzeyde Polanya hudutlarına kadar etrafa saçılıyordu. Kubilay Han, Japonya’ya, Annam’a ve Çampa’ya yaptığı akınlarda etkin olamadı. Burma’da büyük bir zafer kazandı. Çin tarihlerinde bu sülaleye Yuan Soyu denilmekte olup 1369 senesine kadar Çin’e hâkim olmuşlardır.

Kubilay Han 1293te de Endonezyaya bir sefer yaptı ve Cavayı ele geçirdi.

Kubilay Han yürekli ve kuvvetli bir hükümdardı. yaşamı ülkeler fethetmek ve imparatorluğunu genişletmek amacıyla, büyük savaşlarla geçti. Kubilay Han Dünya tarihinde en büyük imparatorluk kurmuş olan hükümdarların başında gelir. Kubilay Han devrinde, Güney Hint, Doğu Afrika ve Madagaskar’dan yeni sanatlar haber edinildi. Kubilay Han’ın başkentinde ve sarayında, hemenn düşkünleri, bilim adamları, yöneticiler ve diplomatlar vardı. Bu topluluğun en seçkin kişilerinden biri de ünlü Marco Polo’dur.

Marco Polo buradaki anılarını yazdığı eserinde, Kubilay’ın muhteşem sarayını, büyük av partilerini, varlıklı ve renkli şölenleri, şenlikleri, vergi düzenini, İmparator’un bilim ve sanata verilen önemi enteresan enteresan bir üslupla, belirli ölçüde bir tarafsızlıkla anlatmıştır.

Marco Polo’nun babası ve amcası Papa IX. Gregorius doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan 1271 senesinde Kubilay Han’a mektup göndermekle görevlendirince uzun bir yolculuk sonucunda 2,5 senede Marco Polo ve ekibi Pekin’e vardılar. Marco Polo, Kubilay Hanın görevlendirmesiyle 17 sene Doğu ülkelerini dolaştı. Marco Polodan çok büyülenen Kubilay Han onu özel elçisi yaptı ve detaylı görevlerle Çinin detaylı uzak bölgelerine yolladı. Marco bu dönemde dört dil öğrendi.

Kubilay Han Çinde Büyük Kanal inşaatına devam etti; çoğu kamu binasını onarım onarım ettirdi. Çinde ilk defa kağıt para tüketimini başlattı. Çin sanatının gelişmesini destekledi. fakat yalnız fakat Fakat kimi yönlerden Moğol hayat hayat Hayat tarzını Çinde programa diretmesi, buradaki kültürel ve sosyal hayatta bir grup çatışmalara yol açtı.

Eşleri:
1.eşi:ilk eşinin adı Chabi’dir. Eşi 1281 senesinde öldü. Jingim (d.1243), Nomugan (ö.1292), Mangala (ö.1280), Dorji Khan, Toghan Khan, Khulan-temur Khan, Khutugh beki Khan, Qughchu Khan, Saqulghachi Khan, Tsever Khan, Aychi Khan, Aychi Khan, Khungjil Khan isminde çocukları oldu.
2.eşi:1286 senesinde Nambui ile evlendi.

Kubilay Han, 18 Şubat 1294 tarihinde Khanbaliq’de (Pekin) 79 yaşında ölmüştür.

Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın