Hüsnü yerel, 23 Mayıs 1949 tarihinde Suriyenin Cerablus şehrinde doğmuştur. Beş erkek, iki kız kardeşi vardı. Suriyeli Türkmen kökenli olan Hüsnü yerel Türkmen Barak aşiretindendir. Üniversitede okumak amacıyla İstanbul’a geldi evvel 2 sene İstanbul Teknik Üniversitesinde okudu, sonra okul değiştirerek İstanbul Üniversitesine geçti. Üniversite öğrenciliği senelerinde geceleri Aksarayda bir otelde resepsiyonda çalıştı.
İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulundan 26 Kasım 1979 tarihinde mezun oldu. Yüksek lisansını gene tekrar aynı üniversitede Radyo televizyonda alanında 1982 tarihinde tamamladı ve doktorasını da çabuk hususu “Türk Arap ilişkileri” olan Uluslararası temaslar alanında 31 Ekim 1990 tarihinde tamamladı.

Gazeteciliğe rahmetli İsmail Cemin sahibi bulunduğu siyaset Gazetesinde başladı. Gazeteciliği orada Coşkun Aral’dan öğrendi.12 Eylül 1980 darbesinde gazete kapatılana kadar Dış Haberler Servisinde çalıştı. siyaset Gazetesi kapatılınca Libya elçiliğinde basın danışmanlığına başladı. 1988 senesine kadar hem danışmanlık, hem gazetecilik yaptı. O vakit içersinde içerisinde Türkiyeden Ali Kırca ve Abdurrahman Dilipak gibi çoğu gazeteciyi Muammer Kaddafi ile görüştürdü.

Hüsnü yerel, 1989 senesinde Suriye Arap Haber Ajansı (SANA) adına Türkiyede çalışmaya başladı. 1993-1999 yılları arasında BBC Arapça servisinde çalıştı. 2000 senesinde geçici olarak El Cezire Televizyonunda vazife vazife vazife aldı. 2001-2003 yılları arasında gene tekrar BBC Arapça servisinde çalıştı. 2004 yılından itibaren yeniden yine Suriye Arap Haber Ajansı(SANA)nda çalışmaya başladı.BBC, NBC gibi uluslararası televizyonların yanı sıra pek çok Arap üklesinde radyo, dergi, gazete, ajans gibi basın yayın organlarında vazife vazife vazife aldı.

Sarı basın kartı sahibi olan Hüsnü yerel, 2011 senesinde Türk vatandaşı oldu.

Akşam Gazetesinde yazarlık yaptı. 1 Temmuz 2013 tarihinde Akşam Gazetesine TMSF doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan el konulunca gazetedeki köşe yazarlığı görevinden ayrıldı.

“Cem TV” televizyonunda Erol Mütercimlerin sunuculuğunu yaptığı “Aynanın Arkası” programına katıldı. 2015 yılından itibaren Halk Tvde Ayşenur Arslanın sunuculuğunu yaptığı Maniki Dünya isimli programı uygulaması yaptı. ilaveten bunun dışında Hem de Cuma sabahları, Ayşenur Arslanın sunmuş olduğu tanıttığı Medya Mahallesine misafir misafir olmaktadır.

Hüsnü yerel, vatan vatan gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Hüsnü yerel, Jale Hanım ile 1974 senesinde nişanlandı 1977 (d.1985) isminde iki kızı vardır.

13 Aralık 2016 tarihinde sosyal medya üzerinden Türkiye Cumhuriyetini aşağılama ve Devlet büyüklerine hakaret ettiği iddiası ile açılan tahkîkat kapsamında gözaltına alındı. 15 Aralık 2016 günü İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliğinde, “Kurul durumunda çalışan kamu görevlilerine görevlerinden kaynaklı ötürü ötürü Dolayı Dolayı hakaret” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından tutuklanmasına karar verildi.

Kitapları :
2006 – Tezkereden Tezkereye Gerçekler
2012 – Ortadoğuda Kanlı Bahar
2014 – Diren Suriye
2016 – Al Sana Bahar
2016 – Maniki Dünya
2016 – Misyon – Arap Baharında AKP


Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın