7 Nisan 2016 tarihinden itibaren Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıdır. Sırbistanın Kosova üzerindeki baskıcı yönetimini sona erdiren direnişin mimarlarından biri oldu.

Haşim Taçi, 24 Nisan 1968 tarihinde Yugoslavya, Broçna’da doğmuştur. Priştine Üniversitesinde felsefe ve tarih alanında okudu. Öğrenciliği esnasında barışçı Kosovalı Arnavut protestolarının damgasını vurduğu 1989-1991 döneminde bir öğrenci eylemciydi. 1990ların ortalarında İsviçreye göç etti ve burada politika bölümünde lisansüstü eğitim görerek Arnavut siyasi etraflarına katıldı. 1993 senesinde İsviçrede Zürih Üniversitesinde tarih ve uluslararası temaslar bölümlerinde lisansüstü eğitimini tamamladı.
1993 senesinde Arnavut siyasi göçmen grubuna katılarak Kosova Halk Hare biri oldu.

1990lı senesinin sonucunda verilen bağımsızlık mücadelesinde Arnavut direniş hareketi olarak kurulan Kosova Kurtuluş Ordusunun (KKO ya da KLA ya da UÇK) (UÇK) siyasi liderlerinden biri olarak yer aldı.

1996-1997 senelerinde KLA, Sırp liderleri, polisi ve Sırplarla çalışan Kosovalı Arnavut işbirlikçilerine karşı bir dizi hücum düzenledi. 1998 senesi ilk haftalarında, Miloseviç rejimi isyancılara karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı ve hal zaman içinde vakitle tam teşekküllü bir savaşa dönüştü. “Yılan” (Gjarpëri) lakabıyla tanınmış bilinen Haşim Taçi, militan grubunun siyasi lideri oldu. 1997 senesinde Priştine’de Sırp yetkililer doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan gıyaben yargılandı ve Kosova Kurtuluş Ordusu adına yaptığı faaliyetler ile alakalı terör eylemlerinde varolduğu olduğu gerekçesiyle suçlu bulundu.

Haşim Taçi, 1999 yılının Mart ayında Fransanın Rambouillet kentinde düzenlenen uluslararbarış müzakerelerine Kosovalı Arnavut heyetindeki KLA temsilcilerinden biri olarak katıldı.

Kosovanın bağımsızlığını garanti etmeyen bir anlaşmayı istemeyerek imzaladığını ifade eden Haşim Taçi buna rağmen yandaşlarını da barış planına uymaya ikna etti. ama lakin ancak Ancak aynı gece Belgrad hükumeti, hükumeti Kosovadan askeri birliklerini ve polis gücünü çekmeyi reddettiğini belirtti. duyurdu Sırp hükümetinin hükümetinin bu açıklaması, 78 gün sürecek sürecek olan NATO hava harekatının başlamasına NİÇİN niçin oldu.

NATOnun hava saldırıları Belgradın şiddete bir an evvel son verilmesi ve askeri, polis ve milis kuvvetlerini hemen geri çekmesini de sahibi olan siyasi anlaşmayı kabul etmesi Ardından ardından 10 haziran haziran Haziran Haziran 1999 tarihinde sona erdi.

İhtilafın sona ermesi ve Kosova Kurtuluş Ordusunun dağıtılması Ardından, ardından Haşim Taçi Kosova Halkın Demokratik Partisini kurdu. Kuruluş toplantısını Mayıs 2000de yapan parti Haşim Taçi’yi parti genel genel genel genel başkanı seçti ve ismini kısaltarak Kosova Demokrat Partisi (PDK) olarak değiştirdi.

2001 senesinde uygulanan oluşturulan milletvekili seçimlerinde Haşim Taçi’nin partisi ikinci parti olarak 26 milletvekili kazandı. Kurulan birlik hükümetinde partisi de yer aldı.

2004 senesinde uygulanan oluşturulan seçimlerde gene tekrar ikinci parti olmalarına karşın bu sefer 30 milletvekili çıkardılar. Bu sefer hükümete katılmayıp muhalefette kalmayı seçti.

7 Kasım 2007 tarihinde uygulanan oluşturulan seçimlerde birinci parti olarak 9 Ocak 2008 tarihinde Kosova Cumhuriyeti başbakanı oldu.

17 Şubat 2008 tarihinde Kosova Cumhuriyeti, Sırbistandan bağımsızlığını ilan etti. Haşim Taçi, yeni bağımsız devletin ilk başbakanı oldu. 9 Ocak 2008 – 9 Aralık 2014 tarihleri arasında Kosova Cumhuriyeti Başbakanı olarak vazife vazife vazife yaptı.

6 haziran haziran Haziran Haziran 2008 tarihinde Priştinedeki evinde başarısız bir suikast girişimi ile karşı karşıya kaldı.

Haşim Taçi, 2014 yılındaki genel genel genel genel seçimin sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra kurulan birlik hükümetinde Başbakan muavini ve Dışişleri Bakanı olarak vazife vazife vazife aldı.

Haşim Taçi, Lumnije Thaçi ile evlidir. Endrit Thaçi isminde bir oğlu vardır.

26 Şubat 2016 tarihinde Kosova meclisinde uygulanan oluşturulan cumhurbaşkanı seçiminin üçüncü turunda Haşim Taçi, oyçokluğuyla ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

2008 senesinde Sırbistandan ayrılarak tek doğrultulu bağımsızlığını ilan eden Kosova, Sırbistan ile yakınlığı olan Rusyanın izin vermemesi nedeniyle BM üyeliğine hala kabul edilmedi. Taçi döneminde, bu alanda ne tür ilerlemeler ilerlemeler yaşanacağı ise merak hususu. Kosova, bağımsızlığından bugünümüzde kadar 108 ülke doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan tanındı.

Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın