Bin Dokuz Yüz Seksen Dört isimli romanı ve bu romanda oluşturduğu Big Brother kavramı ile tanınır.

George Orwell, 25 haziran haziran Haziran Haziran 1903 tarihinde Motihari, Hindistan’da doğmuştur. Asıl adı Eric Arthur Blair’dir. İngiliz asıllıdır. Babası Hindistanda görevli bir İngiliz, annesi Fransız asıllıdır. Daha bir yaşında iken annesi İda onu ablası Jacintha ile birlikte Birlikte İngiltere’ye götürdü. Aristokrat bir ortamda büyüdü. 1911 senesinde disiplinli bir Katolik okulu olan St Cyprian’s’ta öğrenim görmeye başladı. sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra İngilterenin en eski ve elit özel okullarından biri olan Eton Kolejinde burslu olarak okuyup mezun olduktan sonra üniversiteye gitmek yerine aile geleneğini sürdürdü, 1922 senesinde o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burmaya (Birmanya = yeni adı Myanmar) gitti. Burada kısa süreliğine buranın İmparatorluk polis teşkilatında 1927 senesine kadar vazife vazife vazife yaptı. Bu memuriyet döneminde tanık bulunduğu acımasız programlar, emperyalizme karşı ilerlettiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur. Orwellin yaşamı, sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur.
Eton Kolejinde okuduğu senelerde öğretmenliğini yapan Yazar Aldous Huxley ile tanışmıştır. Burmadan İngiltere’ye geri döndüğünde bundan sonra hayalinin peşinde koşacak ve bir yazar olacaktır. Hayranı bulunduğu Jack London’ın izinden gider ve 1927 senesini Londra’nın en sefil mahallerinde geçirir. sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra iki yıllığına Paris’e giderek sefaletin ne demek olduğunu biraz da Fransız usulü yaşar. Parası çalınır, aç kalır, bulaşık yerlebir eder, bir tas çorba amacıyla kilise kapılarında kuyruğa girer. Dayanacak mecali kalmayınca evine dönüp ailesine sığınacak, Burma’da gördüğü vahşeti, Londra ve Paris’teki fukaralığı yazmaya başlayacaktır.

1936 senesi sonucunda İspanya İç Savaşı döneminde Adolf Hitler ile Benito Mussolininin de desteğini alan Francisco Francoya karşı savaşacak gönüllülere katılmak amacıyla İspanya’ya gitti. Ama gazete muhabiri olarak izlemeye başladığı İspanya İç Savaşında Cumhuriyetçi milislere katıldı. Teğmen rütbesine kadar yükseldi ve bir çatışmada ağır yaralandı. Savaşa dair anılarını daha sonra Katalonyaya Selam isimli eserinde aktardı.

George Orwell, bu savaşta cepheye gider, bir keskin nişancının attığı mermiyle gırtlağından vurulur. Ölümden kılpayı kurtularak cephe gerisine gönderilir.

İspanya deneyiminden sonra tutucu bir görüş benimsedi. BBCnin Hindistan yayınları bölümünün başına getirildi. 1943te Tribune gazetesinde edebiyat sayfasını yönetmeye başladı.

George Orwell’ın en mühim iki eseri 1945 senesinde yazdığı Hayvan Çiftliği ve 1949 senesinde yazdığı “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” genel genel genel genel anlamda totaliter rejimlerin bulunduğu kadar, bu rejimleri yaratan insani hırsların da yergisi niteliğindedir. Derin gözlem gözlem izlenim becerisini yalın bir üslupla birleştiren George Orwell; roman, deneme ve fabl gibi detaylı türlerde yapıtlar vermiştir. George Orwell, ardında on adet kitap ve sonsuz yazı bıraktı.

1944te en mühim eseri olan ve Rus devrimiyle Josef Stalinin devrime ihanetini mevzu husus alan “siyasal fabl”ı “Hayvanlar Çiftliği”ni yazdı. Eserde, bsömüren insanları yönetimden devirip eşitlikçi bir toplum kurar. Ama zaman içinde vakitle aralarındaki zeki ve iktidar düşkünü domuzlar, devrimi yolundan saptırıp insanlardan daha baskıcı ve acımasız diktatörlere dönüşür. evvel bastıracak yayıncı bulamadığı bu kitap, 1945te yayınlandığında Orwelle büyük ün ve para kazandırdı.

1945 senesinde yayınladığı Hayvan Çiftliğinden sonra geniş çaplı bir üne kavuşsa ve parasal sıkıntıları sona erse de fakirlik fakirlik Fakirlik günlerinde tutulduğu tüberküloz (verem) hastalığı, hayatının son döneminin büyük kısmını hastanelerde geçirmesine yol açtı ve 1950 senesinde Londra’da öldü.

Denemelerinden meydana gelen Kitaplar ve Sigaralar (2012), NİÇİN niçin Yazıyorum (2013), Balinanın Karnında (2015) ve Faşizm Kehanetleri (2016) isimli derlemeleri Pandora isimli yayınevi doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan yayımlanmıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: 1936 senesinde Eileen O’Shaughnessy ile evlendi. 1945 senesinde eşi başarısız bir ameliyat Ardından ardından öldü.
2.eşi: 1949 senesinde Sonia Browell ile evlendi.

George Orwell, 21 Ocak 1950 tarihinde Londra, İngiltere’de 47 yaşında tüberküloz sebebi sebebi Sebebi ile ölmüştür.

Hayvan Çiftliği, o kişinin modern klasikler arasına girmiş bir başka çok ünlü eseridir. 1940lardaki “reel sosyalizm”in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

1984 senesinde “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” adı kitabı Michael Radford doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan sinemaya uyarlanarak başrollarinde John Hurt, Richard Burton ve Suzanna Hamilton’un oynadığı bir film durumuna getirilmiştir.

1984 senesinde keşfedilen asteroide Orwellin ismi “11020 Orwell” ismi verildi.

Kitapları :
1933 – Paris ve Londrada Beş Parasız
1934 – Burma Günleri
1935 – Papazın Kızı
1936 – Zambak Solmasın
1937 – Wigan İskelesi Yolu
1938 – Katalonyaya Selam
1939 – Daralma
1940 – Keep the Aspidistra Flying (Zambak Solmasın)
1940 – Balinanın Karnında (Inside The Whale)
1945 – Hayvan Çiftliği (Bir peri masalı)
1946 – NİÇİN niçin Yazıyorum
1949 – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
Kitaplar ve Sigaralar
Faşizm Kehanetleri
Boğulmamak amacıyla
Dali’den Karakurbağasına birtakım Düşünceler

Eric Arthur Blair romanlarını “George Orwell” takma adıyla yayınladı. Eserlerini yazarken kendi kurallarından taviz vermedi, yazma zanaatına ilgi duyan hayranları amacıyla de bir tavsiye liste hazırladı:

Daha evvel kullanılmış metaforları tekrarlamayın.
Kısası varsa uzun kelimelerden daima kaçının.
Gereksiz kelimeleri cümlenizden derhal anında çıkarın. çıkarın
Aktif dururken pasif anlatıma ne lüzum var?
Yabancı kelimeler, bilimsel semboller yerine kolay yalın kolay olanı seçin.
İllaki kurallarınız olacaksa kendi kurallarını kendiniz koyun, başkalarını taklit etmeyin.


Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın