Geçimini, İngilizce ve Fransızca iş mektupları aratarak kazandı ve tek başına yaşadı.

Fernando Pessoa, 13 haziran haziran Haziran Haziran 1888 tarihinde Lizbon, Portekiz’de doğmuştur. Annesi Maria Madalena Pinheiro Nogueira, babası Joaquim de Seabra Pessoa’dır. Müzik eleştirmeni olan babası o 5 yaşında iken öldü. Daha sonra 7 yaşında iken annesi bir konsolos olan üvey babası ise evlenerek 1896 senesinde Güney Afrika Cumhuriyetinin Durban kentine gittiklerinden orada yetişti. Burada tam bir İngiliz eğitimi gördü. Burada geçirdiği senelerde İngilizcesini süratle geliştiren şair bilhassa Genellikle William Shakespeare ve John Milton gibi yazarların kitaplarına ilgi duydu. Kendisi de ilk şiirlerini İngiliz dilinde yazdı.
Durban High Schoolda ilk öğrenimini gördü. Lise düzeyindeki eğitimini Cape Townda tamamlayan Fernando Pessoa 17 yaşında üniversite öğrenimi amacıyla 1905te tekrar Lizbona büyük annesi ve halasının yanına döndü. Lizbon Üniversitesinde derslerin öğrenci eylemleriyle kesildiği bir dönemde akademik eğitimini bırakarak bir dışalım şirketinde ticari temsilci ve çevirmen olarak iş yaşamına girdi. Geçimini ticari çevirmenlikle kazandı ve hiç evlenmedi.

1905 senesinde 17 yaşında iken Lizbona döndükten sonra, devresinin zamanın Zamanın yenilikçi dergilerinden, dergilerinden bilhassa Genellikle de modernistlerin yayın organı Orpheuda yazdı ve akımın önde gelen estetik kuramcılarından biri oldu. Fernando Pessoa, Lizbonda yaşamının sonuna kadar kaldı. Geçimini, İngilizce ve Fransızca iş mektupları aratarak kazandı ve tek başına yaşadı. Bu tek başına adam, geçimini çok iyi bildiği İngilizce ve Fransızca dilinde iş mektupları aratarak kazandı. Öldüğünde, 3’ü İngilizce, biri de Portekizce yazdığı şiirlerini sahibi olan 4 kitabı hariç, nerdeyse hiçbir kitap yayımlamamıştı.

Fernando Pessoa, John Milton, Percy Bysshe Shelley, John Keats, Edgar Allan Poe, Lord Byron, Walt Whitman, William Shakespeare, Charles Baudelaireden etkilenmiş ve ilk şiirlerini, İngilizce olarak, 1905-1908 yılları arasında yazmıştır. 1912 senesinde ilk şiirleri “Portekiz Rönesans ” hareketinin yayın organı A Aguia dergisinde yayımlandı. Aynı senelerde, düzyazı metinler (Fausto, Epithalamium, O Marinheiro, Na Floresta do Alheamento, vd.), eleştiri ve denemeler yazdı. 1913te, fütürist harekette yer aldı ve Sá-Carneiro ile beraber eş güdümlü bir arada Beraber Portekiz lider edebiyatını başlatarak, “paulismo” akımını yarattı.

1918 senesinde İngilizce şiir kitapları yayınlamaya başladıysa da, 1934 senesinde Portekizce yazdığı Mensagem isimli şiiri yazdı ve yerel Propaganda Sekreterliğinin açtığı yarışmada mükafat mükafat aldı. fakat yalnız fakat Fakat ölümünden bir sene sonra, inanılmaz ün kazandı.

1914 senesinde, her şeyi, olabilecek tüm Tüm tarzlarda hissetmek amacıyla, kendi içersinde içerisinde gücül olarak Tespit edilen tespit edilen değişik değişik yazar kimliklerini aralarında diyaloğa sokarak, onlara makale vasıtasıyla kurmaca bir gerçeklik kazandırdı. Kendi adının yanı sıra değişik değişik yönlerini yansıtan hayali şairlerin (Alberto Caeiro, Ricardo başkan, Alvaro de Campos, vb.) adıyla farklı farklı bakış açıları ve üsluplardaki yapıtlarıyla ve modernist hareket içersinde içerisinde oynadığı rolle, Portekiz edebiyatına Avrupa genelinde ehemmiyet kazandırdı.

Fernando Pessoa, 30 Kasım 1935 tarihinde Lizbon, Portekiz’de 47 yaşında karaciğer hastalığından ölmüştür.

Eserleri :
35 Sonnets (1918)
English Poems I-II ve (1921)
English Poems III (1921)
1934 – Mensagem
Poesías de Fernando Pessoa (1942, Fernando Pessoanın Şiirleri)
Poesías de Alvaro Campos (1944, Alvaro Camposun Şiirleri)
Poemas de Alberto Caeiro (1946, Alberto Caeironun Şiirleri)
Odas de Ricardo başkan (1946, Ricardo Reisin Odları)
Páginas de estética y de teoría y crítica literarias (1967 – Estetik ve Edebiyat teorisi Teorisi teoriyi teoriyi ve Eleştirisi ile ilgili Yazılar)
Páginas íntimas de autointerpretación (1966, bireyin Kendi Eserini Yorumlaması üstüne Özel Yazılar)Textos filosóficos (1968, Felsefe Metinleri)

Türkçeye çevirilen eserleri :
Şeytanın Saati (Can Yayınları, 2006)
Sırların Cebiri (Nisan Yayınları, 1995)
Denize Övgü (İyi Şeyler, 1999)
Düşsel ve Gerçek (Dünya Kitapları, 2005)
Anarşist Banker (Can Yayınları, 2006)
Huzursuzluğun Kitabı (Can Yayınları, 2006)
Pessoa Pesso yı Anlatıyor (Kırmızı Kedi Yayınevi, 2012)


Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın