Demet Lee Öger, 3 Mayıs 1981 tarihinde Ankara’da Turizmci Vural Ögerin kızı olarak doğmuştur. Biri Nina Öger isminde iki kız kardeşi ve erkek bir kardeşi vardır.
Demet Lee Öger, Londra’da sinema eğitimi okurken okulda tanıştığı bir yönetmen onu Hollywood’a bir film öneriyi ile çağrı çağrı etti. 20 yaşında gözünü karartıp tek başına Amerika’da Los Angelesa yerleşti.

Herkes oyunculuk, modellik gibi bir alana yönelmesini, kamera önünde kariyer kariyer yapmasını bekliyordu. Ama o, işin mutfağında olmayı seçti. Bir yatırım şirketine ortak oldu, devamında Öger Entertainment’i kurdu. Eski bir tiyatro binasını film stüdyosuna çevirdi, genelde Özellikle Çoğunlukla dizilere kiralamaktadır. Dünya starlarının Avrupa ve Türkiye haklarını şirketine bağladı. Yatırım yaptığı birtakım filmlerle Oscar sevinci bile yaşadı.

Demet Lee Öger, Elton Johnun kurucusu bulunduğu AIDS Vakfında gönüllü olarak çalışmaya başladı. Burada Johnun Kanadalı film üreticisi eşi David Furnish ile tanışan Öğer, yazdığı şiirleri Furnishe gösterish, aynı vakitte modellik de yapan Öğere “Şiirlerini İngilizce olarak seslendirdiğin bir albüm yapalım. Elde edilecek geliri de AIDS Vakfına aktaralım” önerilerinde bulundu. Öğerin albüm düşüncesine sıcak baktığını söylemesinin sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra şiirleri okuyan ve çok beğenen Elton John da albüm amacıyla bir şiiri seslendirmeye karar verdi. Albümün seslendirilmesine aralarında Morgan Freemanın da yer aldığı çok sayıda Hollywood yıldızı ve şarkıcının katılacağı haber edinildi. İngilizce dışında Türkçe albüm de çıkarmaya karar veren Öğer, elde edeceği geliri Türkiyede etkinlik gösteren Pozitif hayat hayat Hayat Derneği ve UNICEFe vermeyi planlıyor. 2013 yılının Mayıs ayında Kaliforniyadaki Pacific Design Centreda düzenlenen 18inci Elton John AIDS Vakfı Geleneksel Oscar Davetine spor yorumcusu Erman Toroğlu ile katıldı.

Filmlerini finanse edebilmek amacıyla maden ve demir demir Demir Demir işi yapan Perlen şirketine ortak oldu. çoğu dünya starını Türkiye’de ağırladı. Bugüne kadar Türkiyeye Paris Hilton, Bruce Willis, Ben Affleck, Elton John, Matt Dillon, Madonna gibi ünlülerin gelmesine vesile olmuştur. 2001 yılından beri Hollywood’da iş yapmaktadır.

Yerleşik olarak New York, Los Angeles ve İstanbul’da yaşamaktadır. Ama ağırlık New York’ta. Her 10 günde bir Los Angeles’ta, her iki ayda bir de kesinlikle Türkiye’ye geliyor.

Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın