Canan Gerede, 1948 senesinde New York’da doğmuştur. Annesi Reşiha Akman, babası Diplomat Cemil Vafidir. Canan Gerede, babası uzun seneler Türkiyenin New York başkonsolosluğu görevinde varolduğu olduğu sırada New York’da doğmuştur. Canan üç yaşında iken Türkiye’ye döndüler. Daha sonra görevler icabı Avrupa ve Güney Amerikada detaylı ülkelerde yaşadı. Venezuela’nın baş kenti Caracas’da ve New Yorktaki Amerikan Sahne Sanatları Akademisinde (American Acting School of Drama Arts) tiyatro doğaçlaması üstüne eğitim gördü. Fotoğrafçı Bennu Geredenin annesidir.
Okulu bittikten kısa bir vakit evlendi. fakat yalnız fakat Fakat bu evlilik ne kado kadar da süratli sona erdi.

Canan Gerede, New Yorktaki okulu bitirip İstanbul’a geldiği zaman evvel İstanbul kent kent Tiyatrolarında Muhsin Ertuğrul kadrosunda çalıştı. fakat yalnız fakat Fakat kent kent tiyatrolarının kendine göre olmadığını karar sunarak sunarak sunarak ayrıldı. Ama tiyatrodan kopmamıştı, tiyatro dekorları yaptı, film senaryolarına imza attı, annesi gibi tercümeler yaptı. Bu sırada Yılmaz Güney, Erden Kıral, Zeki Ökten, Atıf Yılmaz gibi isimlerle tanıştı.

1971 senesinde Dr. Selçuk Gerede ile ikinci evliliğini yapan Cananiyle şubat 1972 tarihinde ailecek New York’a taşındılar. Eşi Birleşmiş milletler hekimi hekimi olarak 15 sene New York’da vazife vazife vazife yaptı. 1987 senesinde Türkiye’ye döndüler. Bir müddet sonra da boşanmadılar ama ayrı yaşamaya başladılar.

1978 – 1982 yılları arasında yönetmen Atıf Yılmaz ve Yılmaz Güneye asistanlık yaptı. Bir filmde oyunculuk yaptı, bir filmde de yapım koordinatörlüğü görevinde Tespit edilen tespit edilen Canan Gerede, yönetmekte olduğu birkaç filmden diğer diğer çoğu belgesel film yönetmiştir.

1987 senesinde ressam Abidin Dinonun biyografisi konusu ile ilgili “Abidin, Sen Mutlulugun Resmini yapılabilir misin?” isimli belgesel filmi yönetmiştir. 1993 senesinde Pakistandaki kadınların anlatıldığı “Peçenin Ardındaki Kadınlar-Women Behind the Veil” isimli belgesel filmin yönetmenliğini yaptı.

Canan Gerede’nin 1994 senesinde yönetmekte olduğu “Aşk Ölümden Soğuktur” adlı bir filmde Bergen’in yaşamı anlatıldı. Tuncel Kurtiz’inde rol aldığı filmde Kadir İnanır “Ali” ismiyle Halis Serbes’i, kızı Bennu Gerede ise “Belgin” adıyla Bergen’i canlandırdı. Bu filmle 1995 senesinde 32. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde “En İyi Yönetmen” mükafatını aldı.

Canan Gerede, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün silah dostu Hüsrev Gerede’nin oğlu Dr. Selçuk Gerede ile 1971 senesinde ikinci evliliğini yaptı. Şiva ve Bennu Gerede (d. 30 Ağustos 1971) isminde iki kızı oldu. Daha sonra boşanmadılar ama uzun yıllar eşi ölene kadar ayrı yaşadılar.

Ödülleri :
1995 – 32. Altın Portakal Film Festivali, T.K.B. Özel mükafatı, mükafatı Aşk Ölümden Soğuktur
1995 – 32. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yönetmen Aşk Ölümden Soğuktur
1991 – 8. Marsilya Uluslararası Kadın Filmleri Festivali , En İyi Senaryo, Robertin Filmi – (Roberts Movie)

Filmleri :
1998 – Parçalanma – (yönetmen ve senarist)
1994 – Aşk Ölümden Soğuktur – (yönetmen ve senarist)
1993 – Peçenin Ardındaki Kadınlar – (yönetmen ve senarist)
1990 – Robertin Filmi – Roberts Movie – (yönetmen ve senarist)
1988 – Abidin, Sen Mutluluğun Resmini yapılabilir misin? (yönetmen)
1987 – The Other Side (yönetmen)
1983 – Germany under Thorns (senarist)


Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın