hekim hekim Jivago isimli romanın yazarıdır.

Boris Pasternak, 10 Şubat 1890 tarihinde Moskova, Rusya’da doğmuştur. Babası Leonid Pasternak, tanınan bir ressam; annesi Rosa Kaufman bir konser piyanisti idi. 1901’de liseye başlayıncaya kadar evde anne-babası ve özel öğretmenlerden ders alarak yetişti. Anne ve babasının sanatçı olduğundan kaynaklı ötürü ötürü Dolayı Dolayı Pasternak kültürel yönden gayet gayet talihli bir çocukluk geçirdi. şimdilik Şimdilik ufak yaşlarda Rainer Maria Rilke, Lev Tolstoy gibi mühim isimlerle tanışmıştır.
Annesinin bir piyanist olmasının tesiri etkileri ile Pasternak,önelmiştir. Moskova Konservatuarına kaydolan Pasternak, 6 sene müzik eğitimi aldıktan sonra 1909 senesinde bu eğitimini sonlandırarak Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçer fakat yalnız fakat Fakat bir vakit sonra felsefe okumaya yönelir. 1912 senesinde Almanyaya giderek Marburg Üniversitesinde bir vakit felsefe derslerini izledi. İtalya’ya yaptığı kısa bir ziyaretin sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra 1913 kışında Moskovaya döndü ve Moskova Üniversitesindeki öğrenimini tamamladı. Eğitimi tamamlayan Pasternak bir kimya fabrikasında memur olarak vazife vazife vazife yapar.

Fabrikada memur olarak vazife vazife vazife yapar iken 1915 senesinde 1. Dünya Savaşı esnasında çocukken geçirdiği şanssız bir kazadan kaynaklı ötürü ötürü Dolayı Dolayı bir bacağı kısa bulunduğu amacıyla askere alınmaz. Daha sonra 1917 Ekim Devrimi gerçekleşir ve SSCB kurulur.

Boris Pasternak, Ekim Devrimini desteklemiştir. fakat, yalnız fakat Fakat zaman içinde vakitle siyasi otorite ile ters düşmeye başlamıştır. Siyasi erk doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan yapılan Sovyet Yazarlar Birliğine bir devre başkanlık da yapan Boris Pasternak zaman içinde vakitle hükümetin edebiyat politikalarından haz etmediğini bu hususta ayrı düştüklerini açık açık belli etmiştir.

Boris Pasternak, 1920lerde Rus edebiyat çevrelerinde “şairlerin şairi” ünvanını almış, SSCBnin kültür siyasetini yönetenlerle ile ters düşmüş ve şiirleri 1936dan itibaren üklesinde yasaklanmıştır.

Bu vakit zarfında çeviriye yönelen Boris Pasternak, dünya edebiyatının mühim kalemlerinden çeviriler yapmıştır. 2. Dünya Savaşı sıralarında ise Boris Pasternak, hem kendi hayatı hem de edebiyat dünyası amacıyla olabildiğince son derece çok çoktan gerektiğince mühim bir yere sahip olan “Doktor Jivago” isimli eserine 1945 senesinde başlar, fakat yalnız fakat Fakat yapıt fakat yalnız fakat Fakat ve fakat yalnız fakat Fakat 1954 senesinde nihayet bulur.

Aynı vakitte çevirmen olan Boris Pasternak, Johann Wolfgang von Goethe, Rainer Maria Rilke, William Shakespeare, Paul Verlaine’in eserlerini Rusça’ya çevirmiştir.

SSCB’nin kuruluşunu ve ileri siyasi erkin anlatıldığı “Doktor Jivago” isimli eseri Yazarlar Komitesi’nin kurallarına uymadığı gerekçesiyle kabul gnra İtalya’da yayımlanır.

1957 senesinde hekim hekim Jivago isimli romanı İtalya’da yayımlanınca bütün Bütün dünyada tanındı. 1958 senesinde Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü, fakat yalnız fakat Fakat mükafatı mükafatı reddetti.

Boris Pasternak’in aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan, David Lean doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan yönetilen 1965 senesi yapımı Doctor Zhivago (Doktor Jivago) filminde oyuncu kadrosu arasında Ömer Şerif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Klaus Kinski, Rod Steiger, gibi Holywoood’un büyük isimleri yer aldı. Doctor Zhivago, 2002 senesinde, AFI doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan Yüz senenin En İyi Filmleri arasında 7. sırada gösterildi.

Evlilikleri :
1.eşi: Boris Pasternak, 1922 senesinde olan Yevgeniya Vladimirovna Lury ile evlendi. 1931 senesinde boşandı. Yevgeny Borisovich Pasternak (d.1923) isminde oğlu vardı.
2.eşi: 1934 senesinde Zinaida Nikolaeva Neigauz ile evlendi. 1 çocuğu bulunmaktadır. Boşandılar.3.eşi: Boris Pasternak, kendisinden 22 yaş genç olan ve edebiyat dergilerinde editörlük yapan Olga Ivinskaya ile 1946’da tanışıp aşık oldu; yaşamının geri kalanında onunla evlilik dışı bir temas sürdürdü.

Boris Pasternak, Olga Ivinskaya ile tercüme işlerinde beraber eş güdümlü bir arada Beraber çalıştılar ve böylelikle bu sayede Bu sayede bu sayede Pasternak, hekim hekim Jivago’yu yazmaya daha çok zaman zaman süre ayırabildi. hekim hekim Jivago’nun Lara karakteri amacıyla ilham verilen fikir edinilen Olga, 1950’de “ bir casusluğa suç ortaklığı yapmak”la suçlanıp beş sene çalışma kampında çalışma cezası aldı. Pasternak, bu tutuklamanın kend bulmak hedefiyle için suretiyle yapıldığını ama Olga’nın kahramanlığı vasıtası ile yardımıyla kendine dokunulmadığını 1958’de bir arkadaşına gönderdiği mektubunda yazmıştır. Olga İvinskaya 1953’te Josef Stalin’in ölümünden sonra serbest bırakıldı. İlişkilerine eskisi gibi devam ettiler.

Boris Pasternak, 30 Mayıs 1960 tarihinde Peredelkino, Rusya’da 70 yaşında akciğer kanserinden ölmüştür.

Eserleri :
Roman :
1957 – hekim hekim Jivago

Şiir :
1914 – Bulutlarda ikiz
1917 – Engellerin Üstünden
1922 – Kızkardeşimin yaşamı
1923 – Temalar ve Çeşitlemeler
1924 – Hava Yolları
1927 – 1905 senesi
1927 – Teğmen Schmidt
1932 – İkinci Doğuş
1943 – Erken Trenler
1945 – Yeryüzü Enginliği
1956 – Gece


Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın