İngilterede parkinson tedavisi gören 82 yaşındaki Suudi Arabistanlı silah tüccarı ve milyarder iş adamı Adnan Kaşıkçı 6 haziran haziran Haziran Haziran 2017 tarihinde hayatını kaybetti.

Adnan Kaşıkçı, 25 Temmuz 1935 tarihinde Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde zengin bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Adnan Kaşıkçı’nın babası Muhammad Khashoggi Türk, annesi Suudi Arabistanlıdır. Adnan Kaşıkçı Suudi Arabistan uyruklu ama babasının ailesi Türk. Kayseri’de yaşam sürdüren ve müezzinler yetiştiren bir aileden geliyor. 4 amcası müezzinlik yapar iken Tıp eğitimi alıp hekim hekim olan babası Kral Abdülaziz İbni Suudun saray doktoruydu. Samira Khashoggi, Soheir Khashoggi, Essam Khashoggi adlarında kardeşleri bulunmaktadır. Adnan Kaşıkçı, Mısırın İskenderiye şehrinde devam ettiği elit bir okulda eğitim gördü. 17 yaşında ABDde Kaliforniya Devlet Üniversitesinde ekonomi bilimleri okumaya başladı, sonrasında Sonrasında sonrası sonrasında Daha sonra Palo Altoda Tespit edilen tespit edilen Stanford Üniversitesine geçti.
Geleceğin girişimcisi olan Adnan Kaşıkçı, ABDde yaşadığı bu vakit içersinde içerisinde temas kurduğu büyük firma ve devlet daireleriyle, ilerde çok kazançlı iş bağlantılarına girebileceğini hesapladı. 50’li senesinin sonuna doğru otomobil Şirketleri temsilciliği yapmaya başladı. Suudi Arabistan’a dönünce, 20 yaşında, vatanının ordusuna Amerikan kamyonları gerçekleştiren bir sözleşmeye imza attı. Kaşıkçı komisyonunu tahsil etti ve aralarında Chrysler ve Rolls Royce da bulunmak üzere, Suudi Arabistanda çok sayıda Amerikan ve İngiliz otomobil firmasının temsilciliğini üstlendi.

Yakındoğunun varlıklı petrol ülkeleri 60lı senesinin ortasında ABDnin teknolojik yönden çok kıymetli olan muhabere harp araçlarına giderek daha çok ilgi duymaya başladıklarında Adnan Kaşıkçı, bu ülkelerin lüzumlu bağlantılarını kurarak komisyonunu aldı. ileri on sene içersinde içerisinde yalnızca bu işe soyunan Amerikan şirketlerinden (örneğin Lockheed ve Northrop) yarım milyar dolar tahsil ettiği rivayet edilmektedir.

Adnan Kaşıkçı, aracılık yaptığı kuruluşlar amacıyla Avrupalı firmalarla daırdı. Toplam 50den çok şirkete sahip olan Adnan Kaşıkçı, Lüxenburg tescilli Triad Holding Corporation isimli şirketi iki erkek kardeşiyle beraber eş güdümlü bir arada Beraber kurdu. Merkezi Salt Lake Cityde Tespit edilen tespit edilen Triad America isimli başka bir holding, Kaşıkçının ABDdeki işlerini denetliyordu. Çok etkili olmakla birlikte, Birlikte kendini dışarıda pek belli etmeyen siyasal bir şahıs birey Birey durumuna gelen Kaşıkçının kazancı kısmen komisyonlardan, kısmen rüşvetlerden oluşuyordu.

70’li seneler Adnan Kaşıkçı’nın hem zirveye çıktığı devresi hem de düşüşler ve büyük dönüşümler devresi oldu. Yaptığı işler vasıtası ile yardımıyla dünyanın en varlıklı adamı olarak anılan (o tarihte ön görü edilen serveti: 4 milyar dolar) Kaşıkçı, bundan ileri senelerde İspanyada Marbellada ya da “Nebile” isimli yatında verilen çok masraflı partilerle adından söz ettirdi.

70li senesinin sonucunda uluslararası silah ticareti daha sıkı bir kontrol altına alındı ve büyük silah işlerinde politikacıların oynadıkları rol ortaya çıktı.

Adnan Kaşıkçı’nın ikinci iş alanını meydana getiren petrol işi de gerileyince yeni iş alanları yaratmak amacıyla mega projelere (örneğin Mısır turizmi ve Amerikan emlak piyasası gibi) çok büyük yatırımlar yaptıysa da bunların fazlası zararla kapandı. Bunun neticesi olarak bir vakitler dünyanın en varlıklı adamı olan Kaşıkçının 90lı senesinin başındaki servetinin fakat yalnız fakat Fakat 50 milyon dolar kadar bulunduğu söylenmekteydi.

80’li senesinin sonucunda Adnan Kaşıkçının Ronald Reagan yönetimindeki ABD hükümetinin hükümetinin İran-Contra olayına bulaştığı anlaşılınca, Adnan Kaşıkçı iş hayatında ilk kez bir kriz noktasına geldi. Amerikalılar İran devletinin ABDye açılmasını sağlamak sağlamak hedefiyle için suretiyle İrana silah satmışlardı. Bu işten elde edilen paraların da Nikaraguadaki hükümete (Marksist Sandinista hükümetine) karşı savaşan ABD desteğindeki Contralara aktarıldığı anlaşıldı. üzerine üstlük Kaşıkçının Filipinlerin başkanı Ferdinand Marcos ile beraber, eş güdümlü bir arada Beraber başkanın zimmetine geçirdiği vergi gelirlerini el altından pazara sürdüğüne dair ipuçları çoğalınca, Amerikan hükumeti hükumeti Kaşıkçı, ile işbirliği gerçekleştirmekten vazgeçti. Bunun üstüne 1989da Bernde tutuklanan 53 yaşındaki Adnan Kaşıkçı, üç ay gözaltında tutulduktan sonra, ABDye teslim edildi. 10 milyon dolarlık bir kefalet karşılığında serbest bırakılmakla birlikte, Birlikte Kaşıkçı New Yorktaki lüks ikametgahında bilgisayar vasıtasıyla denetim altında tutulma cezasına çarptırıldı. 1990 yazında New Yorktaki bir mahkeme, Filipin devlet malını kötüye kullanmak suçlamasını kaldırarak, Kaşıkçıyı akladı. Suudi Arabistanlı iş adâmı kirli/şüpheli işlerine rağmen, uluslararası jet sosyete partilerinin eskisi gibi, sevilen bir konuğu idi.

Kaşıkçı, bilhassa Genellikle 1980lerde sık sık geldiği Türkiyede de tanınmış bilinen bir kişiydi.

İşadamı kimliğinin yanısıra beraberinde magazin dünyasının da tanınmış bilinen yüzleri arasında yer alan Kaşıkçı, bir devre dünyanın en büyük yatlarından birine sahip olmasıyla da gündeme gelmişti. 1980 senesinde Benetti tersanesi doğrulusunda yönünden yönünden doğrultusundan imal edilen yat, 1983te James Bond filminde “Never Say Never Again” filminde kullanıldı. 86 metrelik “Nabila” isimli yatını evvel Brunei Sultanı, ondan da ABD Başkanı Donald Trump satın almıştı. Nabila ismi Trump Princess olarak değiştirildi. Donald Trump 1991de finansal sorunlar sorunlar amacıyla US $ 20 milyona sattı.

Parkinson tedavisi gören Adnan Kaşıkçı, 6 haziran haziran Haziran Haziran 2017 tarihinde İngiltere, Londra’da 82 yaşında ölmüştür.

Kaşıkçı, bilhassa Genellikle 1980lerde sık sık geldiği Türkiyede de tanınmış bilinen bir kişiydi.

31 Ağustos 1997 tarihinde Fransanın başkenti Pariste Leydi Diana Spencer ile geçirdiği meçhul bir trafik kazasında hayatını kaybeden Dodi El Fayedin ise dayısıdır.

Adnan Kaşıkçı’nın “Benim dostumdu” dediği bestseller romanların usta yazarı Harold Robbins’in dilimize ‘Fedai’ adıyla çevrilen ‘Pirate’ adlı romanının baş kahramanının Adnan Kaşıkçı bulunduğu bilinmektedir.

Evlilikleri:
1.eşi: 1961 senesinde İngiliz Sandra Daly ile evlendi. Eşi Müslüman olduktan sonra Soraya (Süreyya) Khashoggi ismini aldı. 1974 senesinde boşandı. 5 çocuğu oldu. Adnan Kaşıkçı eşi Süreyya’ya boşanma tazminatı olarak tam devresinin zamanın Zamanın rakamları ile 894 milyon dolar (1.4 milyar TL) ödediği duyuruldu.
2.eşi: 1978 senesinde İtalyan Laura Biancolini ile evlendi. Eşi Müslüman olduktan sonra Lamia Kaşıkçı ismini aldı. Bir çocuğu oldu.
3.eşi: 1990 senesinde Şahpari Kaşıkçı ile evlendi. 1998 senesinde boşandı.
4.eşi: Jill Williams ile evlendi.
Bu evliliklerden üçü kız, dördü erkek, yedi çocuğu oldu. Çocukları : Nabila Khashoggi, Semiha Khashoggi, Hussein Khashoggi, Mohammed Khashoggi, Omar Khashoggi, Ali Khashoggi, Khalid Khashoggi

Yorumlar
Yorum yazın

Bir yorum yazın